AM10E-2418DZ
Part number:
AM10E-2418DZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-18V 10W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    270mA, 270mA
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
  • Power (Watts)
    10 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    -18 ~ 18V
  • Voltage - Output 2
    -18V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    85%
  • Approval Agency
    CE, cULus, cURus, EN, IEC, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V