AM10G-1205NZ
Part number:
AM10G-1205NZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 10W
package:
Tube
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Size / Dimension
    0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-SIP Module
  • Power (Watts)
    10 W
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    84%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    18V