AM150HB-11048SA30JZ-K-B
Part number:
AM150HB-11048SA30JZ-K-B
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 48V 150W
package:
Box
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Adjustable Output, Heatsink, Remote On/Off, Remote Sense
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    Industrial, Railway
  • Current - Output (Max)
    3.12A
  • Size / Dimension
    2.44" L x 2.00" W x 1.25" H (62.0mm x 58.0mm x 31.8mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
    Half Brick
  • Power (Watts)
    150 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Half Brick
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Voltage - Input (Max)
    160V