AM15T-1215DZ
Part number:
AM15T-1215DZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
package:
Tube
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Current - Output (Max)
    500mA, 500mA
  • Size / Dimension
    1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    24-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    -15 ~ 15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    18V