AM1D-0505DH60Z
Part number:
AM1D-0505DH60Z
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
  • Current - Output (Max)
    100mA, 100mA
  • Size / Dimension
    0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
  • Voltage - Isolation
    6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Power (Watts)
    1 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Output 2
    -5V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    74%
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V