AM1D-1207SH60Z
Part number:
AM1D-1207SH60Z
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 7.2V 1W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1800
minimum : 1
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    139mA
  • Size / Dimension
    0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
  • Voltage - Isolation
    6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    7-SIP Module
  • Power (Watts)
    1 W
  • Voltage - Output 1
    7.2V
  • Efficiency
    75%
  • Approval Agency
    CE, cURus, EN, IEC, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V