AM1P-0303SH30Z
Part number:
AM1P-0303SH30Z
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
BUY NOW add to cart
inventory 2000
  • Current - Output (Max)
    303mA
  • Size / Dimension
    0.50" L x 0.40" W x 0.27" H (12.7mm x 10.2mm x 6.9mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Power (Watts)
    1 W
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    74%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    2.97V
  • Voltage - Input (Max)
    3.63V