AM1PS-0505SH30JZ
Part number:
AM1PS-0505SH30JZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 1W
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Current - Output (Max)
    200mA
  • Size / Dimension
    0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.7mm x 10.2mm x 7.7mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-DIP Module, 4 Leads
  • Power (Watts)
    1 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    8-DIP
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    82%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V