AM20CW-2415D-NZ
Part number:
AM20CW-2415D-NZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1607
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    667mA, 667mA
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
  • Power (Watts)
    20 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    -15 ~ 15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V