AM20EW-2409S-NZ-K
Part number:
AM20EW-2409S-NZ-K
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 9V 20W
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
  • Current - Output (Max)
    2.222A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
  • Power (Watts)
    20 W
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CE, cULus, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V