AM20EW-480512DH30VZ
Part number:
AM20EW-480512DH30VZ
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 12V 20W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2A, 833mA
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
  • Power (Watts)
    20 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    5 ~ 12V
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    84%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V