AM2LO-0303SH42Z
Part number:
AM2LO-0303SH42Z
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1604
minimum : 1
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Size / Dimension
    0.50" L x 0.44" W x 0.27" H (12.7mm x 11.2mm x 6.9mm)
  • Voltage - Isolation
    4.2 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Power (Watts)
    2 W
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    77%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    2.97V
  • Voltage - Input (Max)
    3.63V