AVD200-48S12B-7TL
Part number:
AVD200-48S12B-7TL
describe:
12V 200W SIXTEENTH BRICK
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1757
minimum : 1
  • Features
    Baseplate, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    17A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    204 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    93.9%
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V