BST04-0.7S10PCM
Part number:
BST04-0.7S10PCM
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 0.75-3.3V
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    7-SMD Module
  • Voltage - Output 1
    0.75 ~ 3.3V
  • Efficiency
    96%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    2.8V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V