BSV-1.8S9R5HE
Part number:
BSV-1.8S9R5HE
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 1.8V
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1640
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    9.5A
  • Size / Dimension
    1.06" L x 0.65" W x 0.16" H (27.0mm x 16.5mm x 4.0mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    9-SMD Module
  • Voltage - Output 1
    1.8V
  • Efficiency
    87%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V