BSV-3.3S9R5D
Part number:
BSV-3.3S9R5D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 31W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1629
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    9.5A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.85" W x 0.31" H (33.0mm x 21.5mm x 8.0mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    24-DIP Module
  • Power (Watts)
    31 W
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V