BTB12-12S25D
Part number:
BTB12-12S25D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 3W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1613
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    250mA
  • Size / Dimension
    0.91" L x 0.65" W x 0.33" H (23.2mm x 16.6mm x 8.4mm)
  • Voltage - Isolation
    500 V
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Module
  • Power (Watts)
    3 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    82%
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    18V