BTD24-12W45S
Part number:
BTD24-12W45S
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 11W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1630
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    450mA, 450mA
  • Size / Dimension
    1.41" L x 0.89" W x 0.33" H (35.9mm x 22.6mm x 8.5mm)
  • Voltage - Isolation
    500 V
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-SMD Module, 7 Leads
  • Power (Watts)
    11 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    86%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V