BTD48-12S100D
Part number:
BTD48-12S100D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 12W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1629
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Size / Dimension
    1.41" L x 0.89" W x 0.33" H (35.9mm x 22.6mm x 8.4mm)
  • Voltage - Isolation
    500 V
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Module
  • Power (Watts)
    12 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    76V