BTI24-15S100D
Part number:
BTI24-15S100D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 15V 15W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 9.9mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V