BTJ24-12S250D
Part number:
BTJ24-12S250D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 30W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1625
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    30 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V