BUD12-12W042
Part number:
BUD12-12W042
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 1.8W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1765
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
  • Size / Dimension
    0.43" L x 0.39" W x 0.24" H (11.0mm x 10.0mm x 6.0mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    87.5%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Voltage - Input (Max)
    18V