CHS1202405
Part number:
CHS1202405
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 120W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1619
minimum : 1
  • Features
    Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    24A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.41" H (33.0mm x 22.9mm x 10.5mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    120 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    92.5%
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V