CP40C1233018P
Part number:
CP40C1233018P
describe:
DC DC CONVERTER 12V 40W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    3.3A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    40 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V