CPE10C48NB
Part number:
CPE10C48NB
describe:
DC DC CONVERTER 15V 150W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1601
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Size / Dimension
    2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Eighth Brick
  • Power (Watts)
    150 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Eighth Brick
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Efficiency
    93.5%
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V