CPT15A24NB
Part number:
CPT15A24NB
describe:
DC DC CONVERTER 5V 75W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1601
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    15A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    75 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    93%
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V