CPT1U48N
Part number:
CPT1U48N
describe:
DC DC CONVERTER 48V 60W
BUY NOW add to cart
inventory 1621
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Current - Output (Max)
    1.25A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Power (Watts)
    60 W
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Output 2
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V