CPT20F48PS
Part number:
CPT20F48PS
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1602
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    20A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    66 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V