CQB75-300S24
Part number:
CQB75-300S24
describe:
DCDC CONVERTER
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1605
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    3.12A
  • Size / Dimension
    2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Power (Watts)
    75 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Quarter Brick
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    CE
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    180V
  • Voltage - Input (Max)
    450V