DPB09A-12
Part number:
DPB09A-12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 9W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1625
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    375mA, 375mA
  • Size / Dimension
    0.86" L x 0.94" W x 0.44" H (21.8mm x 24.0mm x 11.2mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-SIP Module, 6 Leads
  • Power (Watts)
    9 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    18V