E48SC50006NRDH
Part number:
E48SC50006NRDH
manufacturer:
describe:
36-72VIN, 50VOUT, 300W, EIGHTH B
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    6A
  • Size / Dimension
    2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Eighth Brick
  • Power (Watts)
    300 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Eighth Brick
  • Voltage - Output 1
    50V
  • Efficiency
    94.7%
  • Approval Agency
    CSA, EN, IEC, UL
  • Standard Number
    60950-1; 62368-1
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    72V