EDL03-05D12
Part number:
EDL03-05D12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1610
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    125mA, 125mA
  • Size / Dimension
    0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Power (Watts)
    3 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    82%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V