EUR01-12S12
Part number:
EUR01-12S12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 996MW
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1620
minimum : 1
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    83mA
  • Size / Dimension
    0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    4-SIP Module
  • Power (Watts)
    996 mW
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    76%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V