FED60-24S24
Part number:
FED60-24S24
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 24V 60W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    60 W
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V