FKC12-48S05W
Part number:
FKC12-48S05W
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5.1V 12W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.4A
  • Size / Dimension
    1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Power (Watts)
    12 W
  • Voltage - Output 1
    5.1V
  • Efficiency
    87%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V