HSR01-48S05
Part number:
HSR01-48S05
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 5W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1610
minimum : 1
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Size / Dimension
    0.48" L x 0.34" W x 0.69" H (12.1mm x 8.6mm x 17.5mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Power (Watts)
    5 W
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    86.5%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    72V