IAS0112D12
Part number:
IAS0112D12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1684
minimum : 1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    42mA, 42mA
  • Size / Dimension
    0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    10-SMD Module, 6 Leads
  • Power (Watts)
    1 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    83%
  • Approval Agency
    CE, UKCA, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V