IMB0112S12
Part number:
IMB0112S12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 1W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1620
minimum : 1
  • Applications
    Medical
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    84mA
  • Size / Dimension
    0.87" L x 0.30" W x 0.49" H (22.0mm x 7.5mm x 12.5mm)
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Power (Watts)
    1 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    81%
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V