IRQ-12/12.5-W80PB-C
Part number:
IRQ-12/12.5-W80PB-C
describe:
1/4 BRICK, 12VOUT @ 12.5A, 16-16
package:
Tray
inventory 1600
minimum : 120
quantity
unit price
price
120
  • Features
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    12.5A
  • Size / Dimension
    2.41" L x 1.56" W x 0.53" H (61.2mm x 39.6mm x 13.5mm)
  • Voltage - Isolation
    4.242 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Power (Watts)
    150 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Quarter Brick
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CE, CSA, cURus, UL
  • Voltage - Input (Min)
    16V
  • Voltage - Input (Max)
    160V