K7803-500R3
Part number:
K7803-500R3
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
package:
Tube
inventory 6104
minimum : 43
quantity
unit price
price
43
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    SCP
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Size / Dimension
    0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Power (Watts)
    1.7 W
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    86%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Voltage - Input (Max)
    36V