LCD10-24S05W
Part number:
LCD10-24S05W
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 10W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    10 W
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    87%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V