LCD20-48S15W
Part number:
LCD20-48S15W
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 15V 20W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1610
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1.33A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 101°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    20 W
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V