MDS15A-12
Part number:
MDS15A-12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 15W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1604
minimum : 1
  • Applications
    Medical
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1.25A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    18V