MGS1R54812
Part number:
MGS1R54812
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    130mA
  • Size / Dimension
    0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-SIP Module, 4 Leads
  • Power (Watts)
    1.56 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    82%
  • Approval Agency
    CE, cUL, cURus, DEMKO
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    76V