MHV12-350S07N
Part number:
MHV12-350S07N
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER -350V 2.5W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Type
    High Voltage - Non-Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    7mA
  • Size / Dimension
    3.15" L x 0.47" W x 0.78" H (80.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
  • Operating Temperature
    -10°C ~ 60°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-SIP Module
  • Power (Watts)
    2.5 W
  • Voltage - Output 1
    -350V
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V