MPD30-48S12W
Part number:
MPD30-48S12W
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 30W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1610
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Power (Watts)
    30 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, FCC
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V