NID100-12
Part number:
NID100-12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 90W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 2047
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    7.5A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 0.47" W x 1.08" H (50.8mm x 12.0mm x 27.5mm)
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    13-SIP Module
  • Power (Watts)
    90 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    96%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    20V
  • Voltage - Input (Max)
    53V