PDQE15-Q24-S5-D
Part number:
PDQE15-Q24-S5-D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 15W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 19
quantity
unit price
price
19
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 95°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    CB Scheme, EN, IEC, UL
  • Standard Number
    55024; 55032 Class A; 62368-1
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V