PMB4518TWP
Part number:
PMB4518TWP
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1700
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    16A
  • Size / Dimension
    2.04" L x 0.35" W x 0.52" H (51.8mm x 8.8mm x 13.2mm)
  • Operating Temperature
    -45°C ~ 115°C (With Derating)
  • Package / Case
    10-SIP Module
  • Power (Watts)
    58 W
  • Voltage - Output 1
    0.8 ~ 3.6V
  • Efficiency
    95.4%
  • Approval Agency
    CB, CSA, IEC, TUV, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V