PMR8210P
Part number:
PMR8210P
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3-5.25V 210W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    40A
  • Size / Dimension
    1.52" L x 1.02" W x 0.38" H (38.6mm x 25.9mm x 9.6mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    22-DIP Module
  • Power (Watts)
    210 W
  • Voltage - Output 1
    3 ~ 5.25V
  • Efficiency
    95.6%
  • Approval Agency
    CB, CSA, IEC, TUV, UL
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Voltage - Input (Max)
    14V